More

  Android KitKat İçin Destek Sona Eriyor

  Google'dan yapılan açıklaya göre Play Hizmetlerinde Android KitKat desteği sonlandıracak. Peki bu ne kadar cihazı etkileyecek?

  Google’dan yapılan açıklaya göre Play Hizmetlerinde Android KitKat desteği sonlandıracak. Peki bu durum ne kadar cihazı etkileyecek?

  Ağustos 2023 itibariyle Google Play Hizmetleri, yeni sürümlerinde Android KitKat desteğini sonlandıracak. 2013 yılında piyasaya çıkan KitKat, 10. yılına az kala bu destekten yoksun olacak. Şirket, bunun KitKat üzerinde çalışan cihazların artık Google Play Hizmetlerinden güncelleme veya destek almayacağı anlamına geldiğini duyurdu.

  KitKat, sürükleyici tam ekran modu, Tam ekran widget’lı Eller Serbest Google Asistan, Yerel yazıcı desteği, video oynatıcıda altyazılar ve altyazı desteği, hızlı arama ve daha akıllı arayan kimliği ile daha iyi çevirici, Google klavyede Emoji ve ana ekranda bir Google Asistan sayfası gibi birçok özelliği Android işletim sistemine getirmişti.

  Ancak, yaklaşık 10 yıl sonra Google, gelişmiş özellikleri ve güvenlik güncellemelerini etkinleştiren daha modern Android platformlarını desteklemeye öncelik verme kararı aldı. Google, KitKat’ı Play Hizmetlerinde desteklemenin artık kullanıcı yararına olmayacağı ve bunun geliştiricilerin zamanını gereksiz yere harcanmaları anlamına geldiğini açıkladı.

  Google, aktif Android cihazların %1’inden daha azının hala KitKat’ta çalıştığını bildiriyor. Küçük kullanıcı tabanı göz önüne alındığında, Play Hizmetlerinde eskiyen platformu desteklemeye devam Google’ın yararına olmayacaktır.

  Bu değişiklikle birlikte, Ağustos ayındaki 23.30.99 sürümünden itibaren, KitKat desteği sona ereceğinden, gelecekteki Play Hizmetleri sürümleri artık Android 4.4 (API seviyeleri 19 ve 20) çalıştıran cihazlarla uyumlu olmayacaktır.

  Son Eklenenler

  Kategoriye Göre İçerikler

  Benzer İçerikler