More

  Apple 2023 3. Çeyrek Sonuçları Açıklandı ! İşler Karışık

  Apple 2023 yılı 3. çeyrek finansal sonuçları açıklandı. Düşen iPhone satışlarıyla birlikte şirketin kazancı geriledi.

  Apple 2023 yılı 3. çeyrek finansal sonuçları açıklandı. Düşen iPhone satışlarıyla birlikte şirketin kazancı geriledi.

  Apple bugün, 1 Temmuz 2023 ‘te sona eren 2023 yılı 3. çeyrek sonuçlarına ilişkin mali sonuçları açıkladı. Geçen yılın 3. çeyreğinde 82.9 milyar dolar gelir elde eden şirket, bu yılın 3. çeyreğinde ise %1 lik düşüş yaşayarak 81.8 milyar dolar gelir elde etti.

  Şirketin iPhone, iPad ve Mac satışları her üç kategoride de düşüş yaşadı. iPhone gelirleri 2022’de 40,7 milyar dolardan 39,7 milyar dolara düşerken iPad gelirleri ise önceki yılın aynı dönemine göre 7,2 milyar dolardan 5,8 milyar dolara düştü. Apple CFO’su Luca Maestri, ‌iPad‌ satışlarındaki düşüşün, Apple’ın bu çeyrekte yeni bir iPad Air’i tanıttığı geçen yılki zorlu karşılaştırmadan kaynaklandığını söyledi.

  Apple’ın Hizmetler ve ‘Diğer Ürünler’ kategorisi 2022’nin ikinci çeyreğine kıyasla artış gören tek iki kategori oldu ve geçen yılki 19,6 milyar dolara kıyasla 21,21 milyar dolara yükseldi. CEO Tim Cook, firmanın 1 milyardan fazla ücretli aboneliği sayesinde 3. çeyrekte Hizmetler sektörü tüm zamanların gelir rekoru kırdığını duyurdu. Ayrıca abonelikler geçen yıla göre 150 milyon arttı ve son üç yılda iki kattan fazla artış yaşadı.

  Giyilebilir ürünler kategorisinde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre % 2 artışla 8,1 milyar dolar oldu. Şirketin CEO’su şu Tim Cook:

  “Haziran çeyreğinde, 1 milyardan fazla ücretli abonelik sayesinde Hizmetlerde tüm zamanların gelir rekorunu kırdığımızı ve güçlü iPhone satışları sayesinde gelişmekte olan pazarlarda sürekli güç gördüğümüzü bildirmekten mutluluk duyuyoruz. Eğitimden çevreye, müşterilerimizin hayatlarını zenginleştiren ve dünyayı bulduğumuzdan daha iyi bir hale getiren yenilikleri desteklerken değerlerimizi geliştirmeye devam ediyoruz.” açıklamalarında bulundu

  Son Eklenenler

  Kategoriye Göre İçerikler

  Benzer İçerikler