More

  Apple, Eski iPhone Kullanıcılarına Para Ödeyecek: Davayla İlgili Yeni Gelişme

  Apple'ın, eski iPhone kullanıcılarının telefonlarını kasıtlı olarak yavaşlattığı davada yeni gelişme yaşandı.

  Apple’ın, eski iPhone kullanıcılarının telefonlarını kasıtlı olarak yavaşlattığı davada yeni gelişme yaşandı.

  Apple’ın yıllar önce yaptığı pil eskitme yönteminin cezası, şimdi tekrardan gündeme geldi. Dava devam ederken, yargıç son bir itirazı daha reddetti ve anlaşmanın ilerlemesine yeşil ışık yaktı.

  Biliyorsunuz bazı eski iPhone’larda Apple’ın, kasıtlı olarak performansı düşürdüğü ortaya çıkmıştı. Bu durumun yaşanması markanın adına da leke sürerken, teknoloji devinin yıllar sonra mağdur ettiği kullanıcılar için ödeme yapması bekleniyor. İşte son gelişme de tam olarak bununla ilgili.

  Apple iPhone Mağdurlarına 65 Dolar Ödeyebilir

  500 milyon dolarlık davada bu hafta yeni bir gelişme daha yaşandı. Anlaşmaya itiraz eden iki iPhone sahibi, anlaşmanın önündeki son engeli de kaldırarak, ABD 9. Bölge Temyiz Mahkemesi’nde anlaşmanın şartları nedeniyle yaptıkları temyiz başvurusunu kaybetti.

  Anlaşmaya göre Apple, talep yöneticisine uygun bir iPhone’a sahip olan veya uygun bir iPhone’u kiralayan herkesin adlarını ve iletişim bilgilerini sağlayacaktı. Taleplerin son tarihi ise 6 Ekim 2020 idi.

  Davada iPhone müşterilerini temsil eden avukat Tyson Redenbarger, yaklaşık 3 milyon talep alındığını ve kişi başına yaklaşık 65 dolar tazminat vereceğini söyledi.

  Apple, suçu inkar ederken, 310 milyon ila 500 milyon dolar arasında ödeme yapmayı kabul etti. Redenbarger, şirketin ne kadar ödediğinin ve her bir davacının tam olarak ne kadar alacağının, talep onaylarının sayısına bağlı olacağını ve bazılarının hala değerlendirme aşamasında olduğunu söyledi.

  Davada söz konusu telefonlar, 21 Aralık 2017’den önce iOS 10.2.1 veya sonraki sürümleri çalıştıran iPhone 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus ve SE cihazları ve iOS 11.2 veya sonraki sürümleri çalıştıran iPhone 7 ve 7 Plus telefonlarıydı.

  Kaynak: 9to5mac
  Derleme: teknoburada.com

  Son Eklenenler

  Kategoriye Göre İçerikler

  Benzer İçerikler