More

  Apple Type-C Sürprizi Yapabilir!

  iPhone 15 serisinin Type-C girişi ile gelmesi neredeyse kesin. Apple bir değişiklikle 14 serisini de Type-C girişi ile yeniden başlatabilir.

  iPhon 15 serisinin tanıtımına 1 aydan kısa süre kaldı. Dünyada teknoloji ile ilgilenen neredeyse herkesin yakından takip ettiği telefon için takvimlerinizi 12-13 Eylül’e işaretleyebilirsiniz. iPhone 15 serisinin şarj giriş yerini değiştireceği analistler tarafından sıkça dile getiriliyor. Bu bilgiyi neredeyse bilmeyen kalmadı. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan tvOS 17 test sürümündeki bazı ilginç detaylara göre Apple iPhone 14 serisinin şarj girişini Type-C konnektörü ile değiştirebilir. Böyle bir durumun olması çok şaşırtıcı olur.

  Avrupa Birliği geçtiğimiz yıl yaz aylarında teknolojik ürünlerin kullanmmış oldukları kablolar konusunda bir karar vermişti. Bu karara göre teknolojik ürünlerin şarj girişi yerleri olması ve bu durumun yarattığı çevresel atık yükü üzerinde çeşitli görüşmeler sürdürdü. Bu karara göre iPhone cihazlarda Type-C kullanılması gerekiyordu. Apple’da bu karara iPhone 15 serisiyle geçmesi düşünülüyor. Fakat bu karardan önce farklı bir yol izlenecek gibi görünüyor ve iPhone 14 serisi Type-C konnektörü ile tekrardan üretime geçebilir.

  Type-C konnektörü
  Type-C konnektörü

  Ayrıca 91mobile sitesine gire Type-C konnektörlü iPhone 14 ve 14 Plus modelleri Avrupa Birliği’nin yeni şarj konnektörü yasasına uymak için tekrar üretilebilir. Önümüzdeki sonbaharda yürürlüğe girecek bu kararla birlikte geçmişe dönük cihazların kapsayıp kapsamayacağı ise belli değil.

  iPhone 11 serisiyle birlikte kutudan şarj cihazını da çıkartıp telefon dünyasında şarj cihazsız kutu trendini yayan Apple’ın bu karara uyduktan sonra sadece kendi markasına ait şarj cihazını iPhone modellerinde kullanacacağı düşünülüyor. Yani farklı marka Type-C girişli şarj başlığı ve kabloların iPhone cihazlarla kullanıldığı zaman yavaş şarj etme gibi bir takım sorunlarla karşılaşılabilir.

  Son Eklenenler

  Kategoriye Göre İçerikler

  Benzer İçerikler