More

  Benzine ve Motorine 6 ile 8 TL Arasında Zam Gelecek İddiası

  Döviz kurundaki artışa bağlı olarak akaryakıt fiyatları zamlanıyor. Vergi uzmanı Dr. Ozan Bingöl'e göre benzine ve motorine büyük zam gelecek.

  Döviz kurundaki artışa bağlı olarak akaryakıt fiyatları zamlanıyor. Vergi uzmanı Dr. Ozan Bingöl’e göre benzine ve motorine büyük zam gelecek.

  Özellilke dolar kurundaki artış nedeniyle akaryakıt fiyatlarına kısa süre içerisinde zamlar gelmeye devam ediyor. Twiter’da benzine bu geceden itibaren geçerli olmak üzere 1 TL 32 kuruş zam daha geleceği şimdiden konuşulmaya başlandı. Bu zamla birlikte benzinin litre fiyatı kimi illerde 28 TL’yi geçecek.

  Akaryakıta yapılacak asıl zammın ise çok daha fazla olacağı bilgisi verildi. Vergi uzmanı Dr. Ozan Bingöl, “Akaryakıt ürünlerinde pompaya yansıyacak vergi artışının 6 ila 8 lira arasında olmasını bekliyorum” değerlendirmesini yaptı.

  Kendi blog hesabında “Vergi zamlarında turpun büyüğü heybede” başlıklı yazı yayımlayan Bingöl, geçen hafta çarşamba günü Meclis’e gelen kanun teklifi ve cuma günü Cumhurbaşkanı Kararı ile Resmi Gazete’de yayımlanan vergilerin “başlangıç” olduğunu belirterek, devamının geleceğini yazdı.

  Bingöl, akaryakıt ürünlerindeki vergi artışı beklediğini kaydederek, şu ifadeleri kullandı:

  “Mevcut durumda bir litre 95 Oktan kurşunsuz benzinde 2.5265 lira olan maktu ÖTV’yi Cumhurbaşkanının 3,5647 TL’ye çıkarma yetkisi bulunmaktadır. Torba Kanunla yeni yetki alınması, 1 lira civarında bir ÖTV artışının çok üzerinde bir artış yapılmak istendiğini göstermektedir.

  2023 yılı bütçesinde yer alan 510 milyarlık ÖTV hedefinin üzerine %60 ÖTV tahsilat ilavesi yapılmıştır. Bu tahsilat beş buçuk ayda yapılacağı için %60’ı en az ikiyle çarpmanız gerekir. Yani 306 milyarlık ÖTV hedefi için tüm ÖTV kalemlerinin en az 1,2 kat artırılması gerekir.

  Önceki bölümlerde yer verdiğimiz ÖTV tahsilat gelişmeleri dikkate alındığında en büyük artışın akaryakıt ürünlerinde olacağı beklenmelidir.

  Dolayısıyla 95 oktan kurşunsuz benzinde bugün için litre başına 2,5265 lira olan maktu ÖTV’nin yıl sonuna kadar yaklaşık 5 liralık bir artışla 7,5-8 lira seviyesine çıkması söz konusu olacaktır.

  Artan bu tutar üzerinden %20 oranında KDV alınacağını da düşündüğünüzde maktu ÖTV artışının pompa fiyatına yansıması 6-8 lira seviyesinde olacaktır.”

  Son Eklenenler

  Kategoriye Göre İçerikler

  Benzer İçerikler