More

  Huawei Mate 60 Pro Amerika’nın Keyfini Kaçıracak! Zorbalık da Bir Yere Kadar

  Bir üredir ortada Huawei Mate 60 Pro serisi ile ilgili bilgiler dolaşıyor. Peki yeni neler var? Neler olacak? Değişim başlıyor mu?

  Volkan MANAV
  Volkan MANAV
  Gazeteci, TeknoBurada.net ve TeknoBurada.com Kurucu / Sahibi hangi telefonu alayım sorusunun temel muhatabı. #asildora #bella #fırfır'ın babası. Müge'nin Kocası, Beşiktaşlı

  Bir üredir ortada Huawei Mate 60 Pro serisi ile ilgili bilgiler dolaşıyor. Peki yeni neler var? Neler olacak? Değişim başlıyor mu?

  Akıllı telefon pazarında Huawei dünyanın en büyük üreticisi olmaya hazırlanırken Amerikan Başkanı Trump’ın gider ayak hiçbir gerçek gerekçesi olmadan 2019 yulında Huawei şirketine yaptığı ambargo’nun 4. yıılını geride bırakmak üzereyiz. Bu sürede Huawei gerçektende zor bir dönem geçirdi ama kötü komşunun insanı ev sahibi yapması gibi Amerika’da Huawei’nin bu yasaklar sayesinde ufkunu açmayı bsşardı. İşte bu sürecin son halkası ise görünen o ki Huawei Mate 60 Pro modeli olacak.

  Geçtiğimiz aylarda Volkan MANAV Youtube kanalında Huawei Kurumsal İletişim Müdürü sevgili Kaan Arlı ile bir röportaj yapmıştık ve o röportajın sonunan doğru Kaan Arlı bize Huawei Mate 60 Pro modeli için şunları söylemişti;

  “Mate 60 Pro çok özel bir telefon olacak ama benim tahmilerime göre telefonun beklendiği gibi Ekim – Kasım döneminde pazara sunulacağını düşünmüyorum. Telefon Şubat ayına kadar sarkabilir”

  Yani aslında bu durumun ilk işaretini Kaan Arlı aylar öncesinden bizlerle paylaşmıştı. Peki durum ne mi? Ortaya çıkan bilgilere göre Huawei Mate 60 Pro, 5G desteğine sahip olacak. Peki bu nasıl olacak? Huawei bir süredir mobil 5G modem üzerinde çalışıyordu ve görünen o ki; Amerikan teknoloji olmadan Huawei 5G mobil modem üretmeyi başardı.

  Peki Şimdi Ne Olacak?

  Bu noktada Amerika’nın bu duruma ne tepki vereceği önemli. Amerikan Hükumeti’nin Qualcomm‘a “artık Huawei’ye işlemci veremezsin” yaptırımı Amerikan hukuk sisteminden dönebilir. Bununla birlikte Amerika’nın bu durum karşısında işlemci yasağına gitmesi; Huawei‘nin birkaç yıl içinde yeni bir ARM mimarisi muadili yapmasına da sebep olacaktır. Bu olduğunda ve yeni nesil Kirin yonga setleri yeni miamari ile satışa sunulduğunda tüm Çinli şirketlerin bu işlemcileri satın alması; dünyanın en büyük mobil işlemci üreticisi Qualcomm’un da batması anlamına gelebilir. Yani sadece Samsung ile nereye kadar öyle değil mi? Bir de Samsung‘un da yeni Exynos işlemcilerine olan yatırımları düşünüldüğünde konu Qualcomm tarafından daha net anlaşılabilir diye de düşümüyor değiliz.

  Huawei bugün Çin’in son çeyrekte en hızlı büyüyen şirketi konumuna geldi ve 4G desteği olmasına rağmen. 5G Desteği geldiğinde ise Huawei, Çin pazarında tartışmasız 1. üreticsi konumuna gelecektir. Mate 60 Pro modelinde kullanılması muhtemel olan bir 5G Mobil Modem orta ve orta alt segment telefonlarda kullanıldığında ise Huawei kısa bir süre içinde Apple’ın ve Samsung’un da en güçlü rakibi olacaktır.

  Yani ünlü bir düşünürün de dediği gibi Winter is Coming…

  Son Eklenenler

  Kategoriye Göre İçerikler

  Benzer İçerikler