More

  Küresel Akıllı Telefon Satışları Düşmeye Devam Ediyor

  IDC tarafından yayınlanan bir rapora göre küresel akıllı telefon satışları, 2023'ün 2. çeyreğinde yıllık bazda %7,8 düştü.

  IDC tarafından yayınlanan bir rapora göre küresel akıllı telefon satışları, 2023’ün 2. çeyreğinde yıllık bazda %7,8 düştü.

  International Data Corporation’a (IDC) göre, küresel akıllı telefon satışları, 2023’ün ikinci çeyreğinde (2Ç23) yıldan yıla %7,8’lik bir düşüş yaşadı.

  Düşüşteki yavaşlama, zayıf talep, enflasyon, makroekonomik belirsizlikler ve fazla stok gibi devam eden zorluklara rağmen pazarın potansiyel olarak istikrara kavuşacağına işaret ediyor.

  Akıllı telefon satışlarındaki düşüş, pazarın art arda sekiz çeyrektir daralmasına işaret ediyor. Daha önce, Counterpoint tarafından küresel akıllı telefon gönderilerinin 2023’ün 2. çeyreğinde yıllık %8 ve QoQ %5 düştüğü bildirilmişti.

  Akıllı telefon satışlarında ilk beşte yer alan markalara aşağıdaki listeden göz atabilirsiniz.

  Çin Pazarı İyileşme İşaretleri Gösteriyor

  Çin, beş çeyrektir önemli çift haneli daralmalar yaşadıktan sonra 2Ç23’te yıldan yıla %2,1’lik bir düşüşe tanık oldu. Bununla birlikte, tüketici duyarlılığı ve harcamaları düşük kalmaya devam ediyor. Haziran ayında merakla beklenen 618 çevrimiçi alışveriş festivalinde bile akıllı telefon satışlarında yıldan yıla %6,5’lik bir düşüş görüldü.

  Asya/Pasifik (Japonya ve Çin hariç), Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) dahil olmak üzere diğer büyük bölgeler de 2Ç23’te sevkiyatlarda sırasıyla %5,9, %19,1 ve %3,1 düşüş gördü.

  Katlanabilir Pazarda Büyüme

  Tüketiciler, katlanabilir pazar konusunda heyecanlı ve yeni modellerin ve yeni markaların piyasaya sürülmesinin, pazarın daha fazla benimsenmesine ve daha uygun fiyatlara yol açması beklentisinde.  IDC’ye göre, katlanabilir pazarın, genel pazardaki gerilemeye rağmen 2023’te yaklaşık %50 büyüme kaydetmesi bekleniyor.

  Son Eklenenler

  Kategoriye Göre İçerikler

  Benzer İçerikler