More

  Mate60 Pro ve Mate50 Pro Arasındaki Farklar Neler?

  Mate60 Pro bugün tanıtıldı. Bir önceki jenerasyona ait Mate50 Pro ve yeni tanıtılan Mate60 Pro'nun özellik karşılaştırmaları haberimizde.

  Mate60 Pro bugün tanıtıldı. Bir önceki jenerasyona ait Mate50 Pro ve yeni tanıtılan Mate60 Pro’nun özellik karşılaştırmaları haberimizde.

  Ekran

  Ekran tarafında Mate60 Pro’daki en büyük değişiklik artık ön tarafta isteğe bağlı olarak hap tasarımına geçilebilen tam çentik sistemi. Mate30 Pro’dan alışkın olacağınız çentik düzeni bu sefer ekranı tam kaplayacak şekilde sunuluyor ve gayet hoş görünüyor. Mate50 Pro’da ise eski nesil çentik tasarımını görüyoruz. Bu tasarım Mate20 Pro’da kullanılmıştı.

  Ekran tarafının detaylarına inecek olarak Mate60 Pro 6,82″ FHD+ OLED LTPO
  120Hz yenileme hızı, 1440Hz PWM karartmaya sahip. Mate50 Pro ise 6.74” FHD+ OLED 120Hz yenileme hızı ve 1440Hz PWM karartmaya sahip. Ekranın detaylarında büyük farklılıklar görmüyoruz fakat koruma kısmında büyük farklılıklar mevcut diyebiliriz.

  Huawei‘nin Mate50 Pro ile başlattığı özel koruma camı Kunlun Glass, Mate60 Pro’da 2. Nesil Kunlun Glass olarak sunuluyor. Önceki nesle göre çizilmeye dayanımı daha da artırılmış cam, daha da güçlendirildi.

  İşlemci

  İşlemci tarafında artık Huawei’nin tam bağımsız günlerini görüyoruz. Bu çok büyük bir gelişme çünkü firma yaklaşık 2 senedir ABD’nin saçma ambargoları yüzünden Qualcomm’un 4G işlemcilerine mahkumdu. Bu durumda hem Kirin’i hem 5G’yi kaybeden şirket, artık SMIC ile 5nm üretim sürecine sahip Kirin 9000s‘i Mate60 Pro’da kullanıyor. Bildiğiniz üzere Mate50 Pro’da ise 4G’ye sahip Snapdragon 8+ Gen1’i görmüştük. Bu işlemci de kötü değil fakat Kirin’in Huawei cihazlarına özel bir çip oluşu, özel optimizasyonlar içermesi ve pil ömründeki rekabeti su götürmez bir gerçek.

  Mate60 Pro’da kullanılan Kirin 9000s, 5G’ye sahip ve üretiminde herhangi bir ABD teknolojisinden faydalanılmadığı için ambargolara takılmıyor. Üretici SMIC, resmi olarak duyurulmasa da 5nm üretim sürecini artık devralabiliyor ve Kirin’i geri döndürmek için deneysel düzeyde üretim yapabiliyor. İlerleyen zamanlarda Kirin’i sahnelerde daha çok görebiliriz.

  İşletim Sistemi

  Mate60 Pro, geçtiğimiz aylarda tanıtılan ve geniş kapsamlı yüklemelere ulaşan HarmonyOS 4.0 ile kutudan çıkıyor. Cihaz küresel pazara satışa sunulduğu zaman EMUI 14 ile gelecek ve bu sürüm de HarmonyOS 4.0 tabanlı olacak. Mate50 Pro ise HarmonyOS 3.0 ile kutudan çıkıyor ve küresel pazarda henüz büyük bir yükseltme almadı.

  Pil ve Şarj

  Pil konusunda büyük bir değişim görüyoruz. Mate60 Pro ile 5000mAh pil düzeyine çıkan Huawei, 88W SüperŞarj’ı kutudan çıkan adaptör ve şarj kablosuyla sağlıyor. 50W kablosuz SüperŞarj’la beraber gelen cihaz, 20W ters şarj destekliyor.

  Mate50 Pro ise 4700mAh değerinde bir pile sahip ve kutudan çıkan 66W SüperŞarj adaptörü ve kabloyla şarj oluyor. Kablosuz şarj tarafında ise 50W değerine SüperŞarj’ı görüyoruz.

  Kamera

  Kamera tarafında Mate60 Pro’nun bize sunacağı yenilikçi teknolojilerden henüz haberdar değiliz. Zira Huawei, kullanılan sensörler ve fotoğraf performansı tarafında herhangi bir bilgi paylaşmadı. Fakat elimizde ufak bilgiler mevcut.

  Mate60 Pro, 50 MP f1.4-4.0 arası değişken diyafram ve OIS destekli, 3.5x optik zoom destekleyen ana kameraya sahip. Geniş açı tarafında ise 12 MP f2.2 diyafram açıklığına sahip bir kamerayı görüyoruz. Telefoto tarafında ise 48 MP f3.0 diyafram açıklığına sahip cihaz, bir Huawei amiral gemisinden beklediğimiz performansı sunacak. Görüntü algoritmaları konusunda daha da geliştirilmiş bir XMAGE ile gelen cihaz hakkında daha fazla detayı bekliyoruz.

  Mate50 Pro’da ise daha farklı bir kamera dizilimini gördük. Ana kamerada yine 50 MP f1.4-4.0 arası değişken diyaframlı bir kamerayı görsek de işler Telefoto kamerada değişiyor, Telefoto tarafında 64 MP çözünürlüğünde f3.5 diyaframa sahip bir sensörü görüyoruz. Geniş açılar ise aynı görünüyor.

  Ön kameraya gelecek olursak iki modelde de 13 MP çözünürlüğünde ultra geniş açılı kamerayı görüyoruz. İki model de daha iyi bir güvenlik için 3D yüz tanımayı destekliyor.

  Bellek ve Depolama

  Bu kısımda ise çok büyük farklılıklar görmüyoruz. Mate60 Pro ile 1 TB’a çıkan ilk Mate amiral gemisi görüyoruz. Depolama seçenekleri 256 GB/512 GB/1 TB şeklinde. Mate50 Pro’da ise en fazla 512 GB’a varan depolama seçebiliyordunuz ve bu sadece Kunlun Glass’a sahip Vegan Deri versiyonunda vardı. Şimdi ise tüm renkler için geniş depolama alanlarını seçebilmek mümkün.

  Bellek kısmında sadece 8 GB olarak satışa çıkan Mate50 Pro, yerini 12 GB standart olarak sunulan Mate60 Pro’ya bırakıyor. Maalesef Huawei tarafından kullanılan standartlar henüz açıklanmadı.

  Sonuç

  Mate60 Pro, şüphesiz Huawei’nin ulaştığı en büyük zirve noktası. 5G ve özellikle Kirin’in dönüşünün tüketicilerin tercih değerlendirme konusundaki değişikliği cihaz küresel pazarlarda satışa sunulduğu zaman göreceğiz.

   

   

  Son Eklenenler

  Kategoriye Göre İçerikler

  Benzer İçerikler