More

  Tarayıcı değiştirme vakti geldi: Firefox, Google Chrome’u ilk kez yendi

  İnternet tarayıcıları arasında rekabet kıyasıya rekabet ediyor. Öyle ki bu rekabette en çok indirilen tarayıcı Google Chrome ve uzun yıllardır da zirvedeki yerini bırakmadı.

  Ancak Chrome yerinde saymaya devam ederken, rakip tarayıcılar da önemli gelişme ve iyileştirmelerle adım adım üst sıralara çıkıyor. Mozilla’nın Firefox tarayıcısı son zamanda hızlı yükselenlerden biri oldu. Hatta yakın zamanda yapılan bir hız testinde Google Chrome’u geçmeyi başardı.

  Firefox, hız konusunda Chrome’u solladı

  Chrome zirvedeki yerini korurken, ne yazık ki Firefox sıralamada epey düşük konumdaydı. Ancak son güncellemeler ile önemli derecede iyileşen tarayıcı, artık kullanıcıların yeniden geri gelmesini sağlayabilir. Zira bir kullanıcı için hız çok önemli ve Firefox kısa süre önce en zor rakibini hız konusunda ilk kez geçmeyi başardı.

  Speedometers verilerine göre Mozilla Firefox, ilk kez hız testinde Google Chrome’u geçti.

  Test, tarayıcının tepki hızını ve hız ile ilgili diğer özelliklerini belirlemek için gerçek kullanıcı durumlarını ve etkileşimlerini simüle ederek gerçekleştirildi. Sonuçlar, Firefox’un şu anda Chrome’dan daha hızlı bir tarayıcı olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

  Saf performans tarafında Firefox’un Chrome karşısında öne geçmesi oldukça önemli bir durum. Son yıllarda performans sorunlarıyla gündeme gelen bu tarayıcının, kısa sürede bu değişikliğe uğraması oldukça ilginç.

  Google, Chrome’daki açık için Apple’ı suçladı

  İsmi paylaşılan bir Apple çalışanı, Mart ayında düzenlenen hack yarışmasında Google Chrome’daki zero-day hatasını keşfetti. Ancak ilginç şekilde bu açık Apple çalışanı tarafından değil, aynı yarışmaya katılan başka biri tarafından Google’a bildirildi.

  Shiftdelete.net’in haberine göre yazılım devi, hata raporunu aldıktan sonra, Chrome’daki olağandışı durumu kabul etti. Apple çalışanının hatayı neden bildirmediği konusunda ise “şaşkın” olduğunu söyledi. Güvenlik açığının Mart’ın sonunda kapatıldığını da belirtmek gerekiyor.

  Kaynak: Pplaware
  Derleme: Teknoburada.com

  Son Eklenenler

  Kategoriye Göre İçerikler

  Benzer İçerikler