More

  TSMC Daralan Sektöre Rağmen Gelir Artışına Devam Ediyor!

  Tayvan Yarı İletken Üretim Şirketi TSMC sektördeki küçülmeye rağmen % 14'lük bir gelir artışı bildirdi.

  Tayvan Yarı İletken Üretim Şirketi TSMC sektördeki küçülmeye rağmen bir önceki aya göre % 14’lük bir gelir artışı bildirdi.

  Dünyanın en büyük yarı iletken markalarından biri olan TSMC gelir raporunu yayımladı. Şirket Haziran ayında 156 milyar dolar gelir bildirmişti. Bu rakam yıllık ve önceki aya göre % 11’lik bir düşüş anlamına geliyordu. Bu ay firma için çok iç açıcı geçmedi fakat Temmuz ayı gelir raporları ile işler değişti. Sektördeki bazı ek faktörlerin gelirinde artışa yol açtığını kaydeden yarı iletken devi, Temmuz ayı için 177 milyar dolar gelir bildirdi. Bu bir yıl önceki rakamlara göre 9 milyar dolar düşük fakat Haziran ayına göre 21 milyar dolarlık bir büyüme anlamına geliyor.

  TSMC’nin Gelir Artışının Artışının Arkasında Ne Var?

  2023 yılı TSMC için pahalı geçti. Bu pahalılığın arkasında N3 olarak adlandırılan 3 nanometre işlemci ailesi var. Pazarında gerilediği bu dönemde firmanın gelir artışı düşüyor fakat Temmuz ayındaki 21 milyar dolarlık büyümenin ana sebebi yapay zeka teknolojisinin ilerlemesiyle çip ihtiyacındaki artış ve 3 nanometre işlemci talebi.

  Firma Haziran ayındaki gelir rakamını açıkladığında yatırım bankası Goldman Sachs TSMC’nin hisse fiyatı hedefini % 14 arttırdı ve 700 dolara yükseltti. Gerekçe olarak piyasanın toparlamasının ardından çip ihtiyacının artacak olması.

  Ayrıca TSMC, 2020, 2021 ve 2022’deki Temmuz geliri için sırasıyla 105 milyar NT$, 124 milyar NT$ ve 186 milyar NT$ net satış bildirmişti. Gitgide artan her yıl temmuz ayı geliri bu sene düştü fakat bir önceki aya göre artış gösterdi.

  Son Eklenenler

  Kategoriye Göre İçerikler

  Benzer İçerikler